HASTANEMİZDE MAVİ, BEYAZ VE PEMBE KODLARA YÖNELİK TATBİKAT GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Notice: Undefined variable: cont in /var/www/vhosts/veah.saglik.gov.tr/httpdocs/kalite/templates/vt_hitech/html/com_k2/templates/default/item.php on line 201

Untitled-2Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çeşitli acil durumlar için uygulanan ve ilgili hastane personeline iletebilmek için kullanılan 'beyaz kod' pembe kod ve 'mavi kod' uyarı sistemi tatbikatı hastanemizde de gerçekleştirildi.
Hastanemiz yöneticiliği ve kalite birimimizce organize edilen tatbikat Önceden belirlenen senaryoya göre gerçekleştirildi, hastanede yatan bir hastanın yakını, serum verilen hastasının rahatsızlanması üzerine hemşirelere hastasına bakması yönünde talepte bulundu. Hemşirenin, birazdan yardımcı olunacağını söylemesi karşısında ikna olmayan hasta yakını, görevli personele bağırmaya başladı. Bir diğer görevli personelin, hasta yakınına sakin olması gerektiğini, kendisinin hastaya yardımcı olacağını belirtmesine rağmen yine ikna olmayan hasta yakını, sözlü saldırısının ardından görevli personeli tartaklamaya başladı. Bunun üzerine odada bulunan diğer personel, dâhili telefondan '1111' yani sözlü ya da fiziki saldırı sırasında kullanılan beyaz kodu tuşladı ve telefonu kapattı. Acil çağrıyı alan özel güvenlik personelleri ivedilikle olay yerine gelerek hasta yakınını gözaltına aldı.
Muayene sırasında fenalaşan hastaya müdahale Hastanede gerçekleştirilen ikinci senaryoda ise doktora muayene olmak için sıra bekleyen bir hasta baygınlık geçirdi. Operasyon şefi hemen masadaki telefondan acil müdahale gerektiren bir solunum veya kalp yetmezliği gibi durumlarda kullanılan mavi kod yani '2222' tuşlarına basarak telefonu kapattı. Mavi kod çağrısını alan sağlık personelleri olay yerine ivedilikle intikal ederek bayılan personele tıbbi müdahalede bulundu. Hasta sedye yardımıyla acil servise alındı ve gerekli müdahale orada devam etti. Gerçeğini aratmayan tatbikatta hasta personelleri görev aldı. Hastanemiz yöneticisi Doç. Dr. Sevdegül KARADAŞ, tatbikat sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, hastalara daha iyi hizmet vermek için çalıştıklarını söyledi. Bu tür tatbikatları sık sık yaptıklarını belirten KARADAŞ, hastalara hızlı bir şekilde müdahale etmek için personellerini eğittiklerini ifade etti.

Okunma 686 defa
Notice: Undefined variable: cont in /var/www/vhosts/veah.saglik.gov.tr/httpdocs/kalite/templates/vt_hitech/html/com_k2/templates/default/item.php on line 295
Bu kategoriden diğerleri: « ORGAN BAĞIŞI