Anasayfa » Haberler »
 Tilt testi artık hastanemizde
TİLT TESTİ ARTIK HASTANEMİZDE
Tarih : 01.11.2017 12:12:15
Okunma Oranı : 739
Hastanemizde sık sık bayılan hastalar, ‘Tilt testi’ sayesinde il dışına sevk edilmeyecek.


Hastanemiz Başhekimi Op. Dr. Ümit Haluk İLİKLERDEN, çoğu zaman önemli sağlık sorunlarının habercisi olan bayılma, özellikle gençlerde sıklıkla görülmesi nedeniyle günlük yaşantıyı olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekti. İl dışına sevklerin önüne geçmek için Tilt testi edindiklerini belirtti.
 Son zamanlarda hastanemizde yapılan önemli çalışmalar neticesinde il dışı sevk oranlarının yüzde 60 azaldığını ifade eden Hastanemiz Başhekimi O.Dr. İLİKLERDEN, “SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak, 2017 yılında il dışı sevklerimizin neden kaynaklandığını, cihaz ve hekim eksikliğini araştırıp bununla ilgili çalışma başlattık. Kardiyoloji alanında da hastaların bayılma ‘senkop’ dediğimiz rahatsızlıkların nedeninin araştırılması için bölgemizde olmayan Tilt testi ile ilgili bir çalışma başlattık. Genel sekreterliğimizin vermiş olduğu desteklerle 2. Sağlık Hizmetleri Bölgesi’nde hiçbir hastanede bulunmayan Tilt testini edindik. Bu sayede il dışına hasta sevklerini önlemiş olduk. 2016 yılına göre il dışına sevk oranlarımız yüzde 60 azalmış oldu. 2017 yılı ocak ayından bu güne yüzde 44 hastane dışı sevk oranlarımızı azalttık” dedi.

“Tilt testi ile il dışı sevklerimizi engellemiş olduk”

Hastanede kurulan Tilt testinin öneminden bahseden Başhekimimiz, “Tilt testi özel ve önemli bir test. Ritim bozukluğunun kardiyolojik nedenlerden mi kaynaklandığını, yoksa nörolojik nedenlerden mi kaynaklandığını ayırt etmek için çok önemli bir testtir. Aylık yaklaşık 10-15 hastamız bu cihazın olmamasından dolayı Van’dan il dışına sevk edilmekteydi. Hastanemizde kurduğumuz Tilt testi ile il dışı sevklerimizi engellemiş olduk. Tüm Van halkına ve 2. Sağlık Hizmetleri Bölgesine hayırlı olsun” diye konuştu.

“Bayılma toplumda ağır sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır”

Toplumda bayılmanın sıklıkla görülen bir hastalık olduğunu söyleyen Hastanemiz Kardiyoloji Uzmanı Dr. Remzi SARIKAYA ise “Halk arasında bayılma dediğimiz durum, toplumda sık görülen bir hastalıktır. Acile başvuranların yüzde 3’nün şikayeti bayılma oluyor. Bayılma atağı geçiren hastalar, bayılmaya yol açan organik hastalıklar, kalp ve beyin hastalıkları başta olmak üzere dışlandıktan sonra bize yönlendiriliyor. Bizlerde burada ileri bir test olan Tilt- Table testiyle tanı koymaya çalışıyoruz. Bayılma toplumda ağır sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır. Kişinin iş hayatını bozan, sosyal hayatına olumsuz etkileyen bir durumdur. Bayılma ise özellikle genç yaş grubunda daha sık görüldüğü için sosyal, iş ve eğitim hayatlarını olumsuz etki etmektedir” şeklinde konuştu.
Birkaç tahlil neticesinde bu testi yaptım. Bu test sonucunda ise bir sorunumun olmadığını anladım. Şu an mutluyum” dedi.
ALT SAYFALAR