Anasayfa » Haberler »
 Minik tuna ameliyat edilmeden (ercp) sayesinde ağrılarından kurtuldu
Minik Tuna Ameliyat Edilmeden (ERCP) Sayesinde Ağrılarından Kurtuldu
Tarih : 25.10.2017 09:46:03
Okunma Oranı : 339
 
      Yüksek karın ağrısı şikâyetiyle Hastanemize getirilen 4 yaşındaki Tuana Türkoğlu’nun safra kanalında oluşan taş, cerrahi müdahale yapılmadan tedavi edildi. Minik Tuana, bölgede ilk kez yapılan bir operasyonla sağlığına kavuştu.
 

  Minik Tuana’nın safra kanalında tespit edilen taş, Türkiye’de sadece 5 merkezden biri olan hastanemizde yapılan Endoskopik Retrograd Kolanjio-Pankreatografi (ERCP) işlemi ile herhangi bir cerrahi müdahale yapılmadan çıkarıldı.
 
Hastanemiz Başhekimi Op. Dr. Ümit Haluk İLİKLERDEN, yapılan işlemin Türkiye’de sadece 5 merkezde tedavi edilebildiğine dikkat çekti.
 
ERCP işlemiyle safra yolundaki hastalığının tedavisinin başarılı bir şekilde yapıldığını belirten Hastane Başhekimi Op. Dr. İliklerden, 'Bölgemizde sık görülen safra yollarıyla ilgili yapılan ERCP işlemi ameliyatsız, ağızdan endoskopik yollarla safra yoluna girilip, safra yollarındaki hastalıkların tanı ve tedavisi yapılıyor. ERCP işlemlerini yüklemiş, omuzlamış bir hastaneyiz. Görevine yeni başlayan çocuk gastroenteroloji hocamızın ve erişkin gastroenteroloji uzmanımızın desteğiyle Türkiye’de sadece 5 merkezde yapılan 4 yaşındaki bir çocuk hastaya ERCP işlemiyle safra yolundaki hastalığının tedavisi yapıldı. Çok değerli hekimlerimize teşekkür ediyorum' dedi.
 

 
Hastanemiz doktorlarından Gastroenterolojisi Uzm.Dr. Yusuf Kayar, bölgede daha önce çocuk hastalara ERCP yapmadıklarını söyledi. Uzm. Dr. Kayar, 'Daha önce buradaki ihtiyaç olan bütün hastaları dışarıya sevk etmek zorunda kalıyorduk. Ancak son 10 ayda bütün hastaların tedavisini burada yapmakla beraber, bölgede bulunan diğer hastaları da kabul etmekteyiz dedi.
 
 

  Safra kanalını tıkayan taşın aynı zamanda minik hastanın pankreasını yaraladığını ifade eden Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Ağın ise, 'Çocuk 10 gün önde karın ağrısı, safra kesesinde taş, ateş ve kusma şikâyetiyle gelmişti. Safra kesesindeki taş ana safra kanalına düşmüştü ve tıkamıştı. Bu pankreasın yaralanmasına sebep olmuştu. Şu anda hastamızın genel durumu iyi. Ağrıları da geçti' dedi.

  Atık karnım hiç ağrımıyor diyen minik Tuana, doktor amcalarına teşekkür etti.
ALT SAYFALAR