Anasayfa » Haberler »
 Hastanemizde sigara bırakma polikliniği hizmet vermeye başladı 11.10.2017
Hastanemizde Sigara Bırakma Polikliniği Hizmet Vermeye Başladı 11.10.2017
Tarih : 11.10.2017 10:41:04
Okunma Oranı : 139
 Hastanemiz, 'Sigara Bırakma Polikliniği' ile sigara bağımlılarına hizmet vermeye başladı. 
Hastanemiz, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aycan Yüksel öncülüğünde açılan poliklinikte sigara bağımlılarına haftanın bir günü hizmet verilecek olup gelecek zamanlarda ise hizmetimizi birkaç güne çıkarmayı hedefliyoruz. Sadece cuma günü hizmet verecek olan poliklinikte, gerekli tahlillerin tamamlanmasıyla hastaya uygun ilaç verilerek bağımlılığın azaltılarak yok edilmesi planlanmaktadır.
Bölgede sigarayı bırakmak isteyen bağımlılara hizmet verilecektir. Hastanemiz Başhekimi Op. Dr. Ümit Haluk İLİKLERDEN, Bölgemiz itibariyle sigara kullanma alışkanlığının maalesef çok fazla olduğunu biliyoruz. Büyük eksikliğini hissettiğimiz Sigara Bırakma Polikliniği hizmeti vermek için bir süredir çalışmalar yapmaktaydık. Yaklaşık bir aydır bir göğüs uzmanı hekimimizin yönetiminde polikliniğimizi açmış durumdayız. Sigaranın insan vücuduna zararlarıyla ilgili artık tüm dünyanın mutabık olduğu, vücudun sadece akciğer sistemine değil, tüm sistemleriyle ilgili çok ciddi bir etken olduğu bilinmektedir' dedi.
 
Sigarayı bırakmak için verilen ilaçların pahalı oluğunu söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. AYCAN Yüksel, Sağlık Bakanlığı tarafından bağımlılara ilaçların ücretsiz verilmesi için çalışma başlattıklarını belirtti. Sigara bağımlılarına ücretsiz ilaç teminiyle daha etkin bir şekilde hizmet vereceklerini ifade eden Dr. Yüksel, 'Sigara Bırakma Polikliniği hizmetimize başladık. Hastalarımıza sigarayı bırakma önerilerinde bulunuyoruz. Bırakma noktasında yaşanabilecek sıkıntılarda da yardımcı oluyoruz. Sigaranın zararlarından bahsederek bir farkındalık oluşturuyoruz. Bırakmaya teşvik etmeye çalışıyoruz. Burada nikotin bağımlılıklarının derecelerini değerlendiriyoruz. Hastalara eğitim konusunda broşürler ve bırakmaya destek olmak için de ilgili ilaçları vermek istiyoruz. Bunlarla ilgili Sağlık Bakanlığı ile görüşmelerimiz başladı. Hastalara ilaçları ücretsiz temin etmek istiyoruz. Bu konuda pahalı ilaçlar için Sağlık Bakanlığından destek almak üzereyiz. Buna başladığımızda sigara bırakma polikliniğimiz daha etkin bir şekilde hizmet verecektir' şeklinde konuştu.
ALT SAYFALAR