Anasayfa » Haberler »
 Alo 191 hattı madde bağımlılarının umudu oldu.
Alo 191 Hattı Madde Bağımlılarının Umudu Oldu.
Tarih : 18.09.2017 14:55:37
Okunma Oranı : 138


    Sağlık Bakanlığınca, uyuşturucu kullanan bireyler ve ailelerinin doğru bilgilenmelerini sağlamak ve sunulan hizmetlere erişimini kolaylaştırmak amacıyla kurulan 'ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı' madde bağımlılarının umudu oldu.
       
       Sağlık Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 2015'te hayata geçirilen ve bağımlılara destek sağlayan hattı bugüne kadar 106 bin 112 kişi aradı.
 
       Psikolog ve sosyologlardan oluşan 106 kişilik ekip, 7 gün 24 saat esasına göre hizmet veriyor. Kendisi veya yakını için arayan kişiden sadece hastane hizmeti istenmesi halinde kayıt için iletişim bilgileri talep ediliyor.
Danışma hattı personeli, bağımlı ve ailelere aynı zamanda rehberlik hizmeti de sunuyor. Bu çerçevede uyuşturucu kullandığını beyan eden kişilere bağımlılık risk değerlendirmesi yapılarak düşük ve yüksek riskli bireyler belirleniyor. Düşük riskli bireyler, yapılan motivasyon amaçlı görüşmenin ardından kişinin durumuna göre aile hekimlerine veya psikiyatri servislerine, kişi öğrenci ise okulundaki rehberlik servislerine yönlendiriliyor. Yüksek riskli oldukları tespit edilen bireyler de bilgilendirildikten sonra tedavi amacıyla ya psikiyatri servisine ya da Alkol ve uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezine (AMATEM)'e yönlendiriliyor.
ALT SAYFALAR