Anasayfa » Haberler »
 Yanık merkezimiz bölgeye umut olmaya devam ediyor 11.09.2017
Yanık Merkezimiz Bölgeye Umut Olmaya Devam ediyor 11.09.2017
Tarih : 11.09.2017 12:30:21
Okunma Oranı : 468
Bitlis Ahlât ilçesinde yaklaşık 2 ay önce elektrik direğine çıkarken akıma kapılan Emir Kahraman, düşme ve Elektrik akımına kapılma nedeni ile Vücudunun birçok kısmında kırıklar ve yanmalar oluştu ve doğuştan tek böbreği olan Kahraman, Hastanemize sevk edilerek tedavi altına alındı. Burada doktorların çabasıyla yeniden hayata tutunan Kahraman, taburcu olacağı günü bekliyor.
Hastanemiz Başhekim Op. Dr. Ümit Haluk İliklerden, yanık ve yüksekten düşme nedeniyle Van’a getirilerek tedavi altına alınan Emir Kahraman’ın iyileşmesinden dolayı yaşadığı mutluluğu dile getirdi. İLİKLERDEN, “Bugün bu hastamız hareket ediyor ve konuşabiliyor. Biz hekimlerin hayatları boyunca tatmin oldukları en önemli ve en gurur verici günlerinden biridir. Tek böbreği olmasına rağmen hem yüksekten düşme, hem beyin travması, beyin içi kanama, vücudunun birçok kemiğinde kırıkları olan bir hastanın böbrek yetmezliğine gidip, yanıkla ilgili ciddi kas hasarı olmasına rağmen hayatı kurtarıldı. Yanık ünitesindeki takiplerini yapan Dr. İskan Bey ile Dr. Lütfü Bey’e ayrıca teşekkür ediyorum, Beyin cerrahisi doktorlarımızdan İlhan Bey ve ortopedi hekimlerimizin ciddi takipleri oldu. Çocuğumuz birkaç gün içinde inşallah taburcu olacaktır” dedi.


İlk günden bu yana hastamız üzerinde büyük emeği olan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Yeşilbaş, direkten düşen çocuğun kafa kemiklerinde çoklu kırıkların olduğunu belirterek, Birçok yerinde ve kafasında beyin içi kanaması vardı. Doğuştan tek böbrekli olan hastamızın yaygın kas hasarına bağlı rabdomiyoliz dediğimiz, miyoglobin üreten ve böbreğe zararlı madde salgılaması durumu vardı. Hasta makineye bağlı olarak yoğun bakım ünitemize geldi. Uzun süre beyin travmasına yönelik beyin cerrahi arkadaşımız yoğun tedaviler verdi” diye konuştu.

Beyninde hasar kalacağına dair umutlarını yitirmişken Emir’in beklenmedik şekilde iyileştiğini dile getiren Yeşilbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hastamız kısa sürede böbrek yetmezliği tablosunda çıktı. Uzun süre beyin ödemi ve kanama için tedavi aldı. Hastamızı derin uyuttuk ve sonrasında uyandırdık. Hastamız uyandığında çok ciddi hasarı vardı, konuşması sıkıntılıydı, beslenemiyordu, nefes alması çok sıkıntılıydı, uzun süre fizik tedavi rehabilitasyon programına alındı. Açıkçası beyninde hasar kalacak diye bizler de Umutsuzdandık..!

Emir Kahraman’ın önümüzdeki günlerde hastaneden taburcu olacağını bilrten Hastanemiz Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Lütfi Tekeş de, “Emir’in tedavisini devam ettirdik. Tedavisini devam ettikçe açıldı, anlamlı konuşmaya ve geçmişini hatırlamaya başladı. Bu arada sol bacağındaki ciddi yanıkları devam ediyordu. Ayağını kurtarmak için çalışma yaptık. Daha sonra yaptığımız pansumanlarla ayağını kurtardık. Sadece sol ayağında iki parmak ucu kesildi onun dışında herhangi bir kesim yapılmadı. Bacağını kurtarmış olduk. Gerçekten ciddi bir emek istiyordu, ekibimle canla başla çalıştık. Bütün ekip arkadaşlarıma ve başhekimimize teşekkür ediyorum. Emir, inşallah buradan yürüyerek çıkacaktır. Şu anda herhangi bir sekeli kalmadı. Tamamen ayakta durabiliyor ve yürüyebiliyor. Kolundaki kırıklarda iyileşti, fizik tedaviye devam ediyor. İnşallah buradan yürüyerek çıkaracağız” şeklinde konuştu.
ALT SAYFALAR