Anasayfa » Haberler »
 Hastanemizde 900 gram olarak dünyaya gelen bebek başarılı kalp ameliyatıyla hayata tutundu 03.08.2017
Hastanemizde 900 Gram Olarak Dünyaya Gelen Bebek Başarılı Kalp Ameliyatıyla Hayata Tutundu 03.08.2017
Tarih : 12.08.2017 12:33:11
Okunma Oranı : 624

2,5 ay önce 660 gram olarak dünyaya gelen ve kalp yetmezliği bulunan bebek, 900 grama ulaştığında hastanemizde yapılan başarılı ameliyatla sağlığına kavuştu

Ağrı'da yaşayan TOZUN çiftinin kız bebekleri, yaklaşık 2,5 ay önce 660 gram olarak hastanemizde dünyaya geldi.

Hastanemiz yeni doğan yoğun bakım ünitesinde kuvöze konulan ve kalp yetmezliği bulunan bebek, 900 gram ağırlığa ulaştığında 2 saatlik kalp ameliyatı yapıldı.

Konuyla ilgili Hastanemiz Yönetici Başhekimi Op. Dr. Ümit Haluk İliklerden, yaptığı açıklamada, bebeğin hayati tehlikesini atlattığını ancak bağırsaklarıyla ilgili problemin devam ettiğini söyledi.

Bu problemin de giderilmesiyle bebeğin yavaş yavaş kilo alacağını ve yoğun bakımdan çıkacağını ifade etti; 'Sağlık Bakanlığının bir ay önce kente yönlendirdiği Çocuk Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Emrah Şişli ve Çocuk Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Babürhan Özbek ile çocuk kalp ve damar cerrahisi hizmeti vermeye başladık. Hastanemiz bünyesinde ilk olarak PDA kapatılma ameliyatını yeni doğan 900 gram ağırlığındaki bir bebeğimize yaptık. Kentimizde böyle bir ameliyat yapmanın gururunu yaşıyoruz. Bu ameliyat sayesinde minicik bebeklerin yollara düşmesine gerek kalmayacak. Vakit kaybetmeden, hastanemiz uygun oldukça bu tip hastalara şifa sunacağız.'

Ameliyatı yapan Op. Dr. Özbek, doğumsal kalp hastalığına sahip cerrahi tedavi bekleyen çok sayıda hasta bulunduğunu dile getirdi.

Tüm hastalara ulaşmak, çocuklarla beraber ailelerinin de yüzünü güldürmek ve hastaları topluma kazandırmak amacında olduklarını aktaran Özbek, şunları kaydetti:

'Bu bebeğin ameliyatta yaşama oranı yüzde 50 civarındaydı. Şu an yaşaması da bir mucizedir. 26. haftasında yani, 6. ayında 660 gram olarak doğdu ve hayata tutunması kolay olmadı. Fakat hem yeni doğan bakımı hem de çocuğun direnciyle kilo almaya başladı. Fakat ek olarak kalp problemi ortaya çıktı. Kapanması gereken bir damar kapanmadığı için onun kalbini yetmezliğe soktu. Dolayısıyla kalp yetmezliği tablosundan çıkması için 900 gramken kalp ameliyatını gerçekleştirdik ve şifa buldu.'

Yeni Doğan Uzmanı Dr. Handan Toptan ise kalp ameliyatı yapılan bebeğin 26. haftada dünyaya geldi; Normal zamanında doğan bebeklere nazaran prematüre bebeklerde kalpteki bir damarın kapanmamasının, kalp yetmezliğine ve diğer organlarda dinamik bozukluklara yol açtığını anlatan Toptan, 'Bu kapanmayan problemli damar için öncelikle medikal tedaviye başvuruyoruz. Fakat ilaç tedavisiyle yüzde 20 gibi bir yanıtsızlık görülmekte ve cerrahi yöntemle kapatmak gerekebilmekte. Bu ameliyat bölgemiz ve hastanemiz için gurur ve başarı oldu.' dedi.

ALT SAYFALAR