Anasayfa » Haberler »
 Hastanemizde ilk defa kornea nakili gerçekleştirildi 22.06.2017
Hastanemizde İlk Defa Kornea Nakili Gerçekleştirildi 22.06.2017
Tarih : 22.06.2017 14:42:38
Okunma Oranı : 1910
           Hastanemizde, ilk defa kornea nakil ameliyatlarının gerçekleştirilmesi Van ve bölge insanlarımızda heyecana ve sevince yol açtı.
Van merkez ve ilçeleri başta olmak üzere bölge halkına kaliteli ve güçlü sağlık hizmeti sunma yolunda çalışmalarına aralıksız devam eden Hastanemiz, başarılarına bir yenisini ekleyerek Hastanemiz bünyesinde ilk kornea nakil ameliyatlarını gerçekleştirdi.  Hastanemiz Yönetici Başhekimi Op. Dr. Ümit Haluk İLİKLERDEN, iki günde üç kornea nakil ameliyatını başarıyla gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Hastanelerde kurulan organ nakil birimlerinin önemine değinen Başhekimimiz, “Göreve başladığımız günden itibaren yoğun çalışmalar yapmaktayız.
        Bu anlamda daha önce hastanemizde kurulan kornea nakil biriminin tüm yazı-çizim işlemlerinin yapıldığı ama maalesef tıbbi uygulamaya geçilemediğini fark ettik. Hekimlerimizin, doktorlarımızın ciddi girişimleriyle dün iki vaka gerçekleşti. Dünya modern tıbbin gerekliliği organ nakilleridir. Bu anlamda kornea nakil biriminin kurulması, yapılması ve bu nakil işlemlerinin hastanemizde başarılı bir şekilde gerçekleşmesinin tüm hekimlerimizin, idaremizin ve diğer organ nakil birimlerinin heyecanını arttırdı.
       Hastanemizde bir vatandaşımız 5 yıldır bu tedaviyi beklemekte ve doktorlarımızın üstün gayretleriyle şifayı bulmaktadır. Bunlar büyük hizmetler, büyük işler; vatandaşlarımızın il dışına gidip oralarda hem maddi hem manevi külfet içine düşmesi, bu hizmetleri oralarda umması, kendi memleketinin hekimine güvenememesi, bunlar sağlıkta sıkıntılı sorunlardır. Çok şükür değerli hekimlerimizle bu sıkıntıyı bu gün itibari ile hem yönetimimiz hem de Doktorlarımızla gidermiş olduk. Şahsım adına bu başarılı ve azimli çalışmalarından dolayı, doktorlarımıza ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

     İlk defa hastane bünyesinde kornea nakil ameliyatlarını gerçekleştiren Hastanemiz  Göz Hastalıkları Uzmanı  Op.Dr. Yusuf Evcimen,  Dr. Mehmet Sıraç Demir ;özellikle organ bağışı noktasında vatandaşların bilinçlenmesin gerektiğine inanıyoruz. Eğer organ bağışı olursa, 5 yıl boyunca bekleyen hastalar daha kısa sürede sağlıklarına kavuşur ve Bu konuda Van halkının desteği çok önemli. Hastane bünyesinde ilk defa yapılan bir ameliyat oldu. İki günde üç ameliyat gerçekleştirdik ve hepsinin durumu da iyi” diye konuştu.


ALT SAYFALAR