Anasayfa » Haberler »
 Yanık ünitemiz merkez olma yolunda sona geldi 26.05.2017
Yanık Ünitemiz Merkez Olma Yolunda Sona Geldi 26.05.2017
Tarih : 26.05.2017 17:56:51
Okunma Oranı : 563
   
      Hastanemiz Yönetici Başhekim İliklerden, Merkezin yanıkla mücadelede etkin olduğunu ifade etti. 'Yanık ünitemize başvuran hastalarımızın yüzde 80'i çocuk hastalar ve tandırdan kaynaklanan yanıklardır. Bölgemizin kırsal kesimlerde yakılan tandır nedeniyle yanık vakalarında yaz ayı itibarıyla artışlar oldu. Bunlara hastanemizde gereken müdahaleyi yapıyoruz. Birçok ilden yanık vakaları hastanemize geliyor.' dedi.

    Hastanenin Yanık Ünitesi Sorumlusu genel cerrahi uzmanı Op. Dr. İskan Çallı da 2008 yılında Yanık Ünitesinin hizmete başladığını anımsattı.

Her geçen gün ünitenin hizmet kalitesinin artığını dile getiren Çallı, 'Bundan sonraki süreçte bölgemizde yer alan ciddi yanıklara sevk ihtiyacı duymadan her türlü tedavileri yapmayı planlıyoruz. Bölgemizde kış aylarında soba yanıklarıyla karşı karşıya kalırken yaz aylarında ise yoğunluklu olarak tandır yanıklarının olduğunu görüyoruz.' diye konuştu.

      Çallı, yanığa müdahale konusunda bazı yanlış bilgiler olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi: 
 
'Vatandaşlar yanık olduğu anda salça, yoğurt, diş macunu, toprak gibi unsurları sürüyor. Bu yaptıkları kesinlikle yanlıştır ve sürülmemesi gerekir. Yapılacak işlem yanık yeri bol suyla yıkandıktan sonra en yakın bir sağlık merkezine müracaat etmektir. Her geçen gün yanık sayımız artıyor. Geçen yıl itibarıyla 570 hastamız ünitemizde yatarak tedavi gördü. Yanık ünitemize AğrıHakkariBitlisMuş gibi çevre illerle beraber ülkemizde yanık ünitelerinin az olması nedeniyle bize uzak olan OrduHatay gibi illerden de hasta kabulü yapıyoruz.'
ALT SAYFALAR