Anasayfa » Haberler »
  akademik ilerleme projemizin ilkini gerçekleştirdik 13.02.2017
Akademik İlerleme Projemizin İlkini Gerçekleştirdik 13.02.2017
Tarih : 13.02.2017 09:47:49
Okunma Oranı : 1075

      'Akademik İlerleme Projesi' kapsamında Hastanemizde kapalı kalp ameliyatları başarıyla gerçekleşti.
Çocuklarda görülen (VSD) kalp deliği, ameliyatını Hastanesinde ilk defa ameliyatsız anjiyo ile kapatıldı. İstanbul'da bulunan Dr. Siyami Ersek Göğüs ve Kalp Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet ÇelebiVan ve bölge illerde kalp ameliyatı bekleyen 5 çocuğa kapalı kalp anjiyosu yapmak için 'Akademik İlerleme Projesi' kapsamında Van'a geldi. Daha önce açık yapılan kalp ameliyatı (VSD) kalp deliği, anjiyo tekniğiyle; kalp karıncalığı arasında geniş bir delik ile kalp kulakçığı arasında iki geniş delik şeklinde kasıktan girilerek kapatıldı.
 
   Konuyla ilgili açıklamada bulunan Dr. Siyami Ersek Göğüs ve Kalp Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet ÇelebiİspanyaİranKore ve Almanya başta olmak üzere birçok yurt dışına gidip bu konularda konferanslar verdiklerini belirterek, 'Kapalı kalp ameliyatının önemi, öncelikle hastanın konforudur. Çünkü göğüs açılmıyor, cerrahi bir işlem geçirmiyor, yoğun bakımda kalmıyor, tüpe bağlı olarak solunum desteği gerekmiyor, hastanede kalış süresi çok kısa oluyor. Bunun yanında diğer ameliyatlara göre sadece enfeksiyon değil, ameliyatla ilgili bir çok riskler de söz konusu olmuyor. Ayrıca ameliyattan sonra kan verilmesi, kan gerekliliği, kan reaksiyonları gibi birçok bakımdan olumlu sonuçları açık kalp ameliyatından daha yüksektir' dedi.
Kapalı ameliyatın hastaya birçok avantaj sağladığını ifade eden Çelebi, 'Bu tür ameliyatlar yapıldıktan sonra hasta genelde bir hafta hastanede kalır. Kapalı ameliyatın bir günlük bir işlemi var, açık ameliyatın ise bir haftalık bir süreci var. Bu süreç zarfında yoğun bakımda anne ve babanın bekleyişinin yanında çocuk için psikolojik travmalara da sebebiyet vermektedir. Şuan yapmış olduğumuz ameliyatta ise anne ve baba hastasının başında beklemekte ve onunla sohbet edebilmektedir' ifadelerini kullandı.

    Hastanemiz Yöneticisi Başhekimi Operatör Dr. Ümit Haluk İliklerden ise 'Akademik İlerleme Projesi' kapsamında Dr. Siyami Ersek Göğüs ve Kalp Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Çelebi'nin ekibiyle Van'a geldiğini ifade ederek, 'Hocamız ekibiyle birlikte Van'da ilk defa (VSD)  anjio transkateter müdahale dediğimiz ve halk arasında kalp üfürümleri ve kalp deliklerini ameliyatsız bir şekilde kapattılar. Kendilerine teşekkür ediyorum' diye konuştu.

  Hedeflerinin proje kapsamında Türkiye ve dünyaca ünlü hocaları ekibiyle birlikte Van'a getirmek olduğunu dile getiren İliklerden, 'Amacımız, burada hocalarımızın vaka yapmaları, vakayı gerçekleştirmeleri ve bu kapsamda hemşire ve personelimize deneyimlerini aktararak dolayısıyla halkımızın daha kaliteli bir hizmet almasını ve uzmanlarımızın da bu işi burada devam ettirmelerini sağlamaktır. Bu kapsamda çevre il ve ilçelerden de branşlarıyla ilgili uzman hekimlerininde projemize katılmalarını istiyoruz' dedi.
ALT SAYFALAR