Anasayfa » Haberler »
 ‘’dünya sigarayı bırakma günü’' etkinliği. 09.02.2017
‘’Dünya Sigarayı Bırakma Günü’' Etkinliği. 09.02.2017
Tarih : 09.02.2017 09:01:09
Okunma Oranı : 503

Van Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterlik çalışanlarının sağlık tercihlerine baktığımız zaman, çalışanlardan 19 kişi sigarayı hiç kullanmamış, 9 kişi ise 2016 ,9 Şubat ‘’Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde’’ sigarayı bırakmışlardı. Genel Sekreter SEMUR, geçen yıl sigarayı kullanmama kararı alan personellerin bu yöndeki tutarlılıklarının devam edip etmediğini bizzat odalarını ziyaret ederek geri bildirim aldı.9 Şubat’ta bu kararını devam ettiren personellerden Bayram YAVUZ: Sigarayı bırakma kararımda ailem oldukça memnun ve mutlu. O günden sonra sigarayı hiç kullanmadım.Bu kararı almamda verdiğiniz destek için sizlere de çok teşekkür ediyorum. ’’diye konuşarak memnuniyetlerini ifade etti.

  Ayrıca SEMUR, İdari Hizmetler Uzmanı Nihat SÖNMEZ ve Mali Hizmetler Uzmanı Mehmet ALTUNER’ i odalarında ziyaret ederek, geçen yıl ki sağlıklı tercih listesine yeni isimler ekleyerek çoğalttı. Semur, Dünya Sigara Bırakma Günü’nde sigarayı bırakma kararı alıp ve sözü veren personellere ‘’Teşekkür Belgesi’’ takdim ederek bu kararları almalarında sağlık ailesi olarak çok sevindiklerini ve bu davranışın örnek oluşturmasını temenni ederek kararlılıklarının devamını diledi. Sigarayı bırakma kararı alan personellere SEMUR, bol bol su içmelerini ayrıca sağlıklı bir yaşam için adım atmalarında sporun da etkili olacağını tavsiye etti.
   

     SEMUR, Dini Yönüne Değindi.

  SEMUR, Sigarayı bırakan çalışanlara ;bunun sosyal ve dini bir boyutunun olduğunu, Cuma gününün hikmetiyle Cuma Namazları’nda insanları üzerlerindeki sigara kokusuyla rahatsız etmemek ve sağlıklarından olmamak adına ,sağlıklı düşünceyle, sağlıklı kararlar alınabileceğini ve ayrıca dini inancımıza göre başkasını rahatsız etmeninde bir hak olduğunu belirterek bu durumun dini ve sosyal yönünü ve yükümlülüğünün de bulunduğunu hatırlattı.

     Doktorları İkna Etmek için Hastanede Biraraya Geldi.

  Genel Sekreter Op.Dr.Heybet SEMUR,Tıbbi Hizmetler Başkanı Uzm.Dr.Şevki KONÜR ve S.B. S.B.Ü Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Op. Dr.Ümit Haluk İLİKLERDEN ile beraber SB.SBÜ Van Eğitim Araştırma Hastanesi Doktor Toplantı Salonu’nda öğle arası Kalp Damar Cerrahisi, Göğüs Cerrahisi, Spor Hekimi ,Çocuk Hastalıkları ,Kadın Doğum gibi çeşitli branşlardaki yaklaşık 45 doktorla biraraya gelerek sigarayı bırakma konusunda ’Sizler sağlık ordumuzun nadide temsilcilerisiniz. Sigarayı bırakma konusunda göstermiş olduğunuz ve olacağınız , istikrarlı adımlarınızdan dolayı sizleri tebrik ediyorum.Bırakmayı düşünüp , cesaret edemeyen ve erteleyenlere bu davranışınızın ilham verici ve örnek bir hareket olmasını temenni ediyorum.Genel Sekreter olmanın ötesinde meslektaşınız ve arkadaşınız olarak kararlarınızın bizi mutlu edeceğini bilmenizi istiyorum.Sağlığın nabzı ve kalbi olan sizler, sağlıklı tercihlerinizle de ‘’sağlıklı nefesimiz’’ olun isteriz. Hepinize, buraya kadar zahmet ettiğiniz için ayrıca teşekkür ediyor ve son olarak , Türk Hakanlardan Kanuni Sultan Süleyman’ın hastalık anında söylediği ‘’Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi ‘’sözünün sağlık için söylenmiş çok önemli bir söz olduğunu siz hekim arkadaşlara hatırlatmak isterim.’’ Diyerek sözlerine son verdi ve hastaneden ayrıldı.

ALT SAYFALAR