Anasayfa » Haberler »
 Gözünü tarat nurunu yaşat projesi ipekyolu hizmet binamızda gerçekleştirildi
Gözünü Tarat Nurunu Yaşat Projesi İpekyolu Hizmet Binamızda Gerçekleştirildi
Tarih : 14.12.2016 13:18:07
Okunma Oranı : 728


Özalp Sağmalı Çok Programlı Lisesi'nde 400 öğrenciyi sağlık taramasından geçirdi. Yaptıkları taramada, gözlerinde sorun olduğu belirlenen 50 öğrenciyi otobüslerle kent merkezindeki Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi İpekyolu hizmet binamıza getirilen öğrenciler göz taramasından geçirildi.
'Gözünü Tarat Nurunu Yaşat' projesi kapsamında yapılan detaylı muayenede gözlerinde ciddi görme bozukluğu tespit edilen 10 öğrencinin tedavisine başlandı.
Kamu Hastaneler Birliği ve Halk Sağlığı İl Müdürlüğünün ortak yürüttüğü göz tarama çalışmasında Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Yakup İmren,  doktorların kırsal alanda yürüttükleri tarama faaliyetlerinin tüm il genelinde yürütüldüğünü söyledi.
Sağlık taramalarında sıkıntılı gördükleri öğrencileri, ikinci basamak sağlık hizmeti alabilmelerini sağlamak amacıyla kent merkezlerindeki kuruluşlara yönlendirdiklerini belirtti.
'Özellikle kırsalda bizim tespitimizle yönlendirilen öğrencilerden veya çocuklardan ikinci basamağa ciddi anlamda gitmediklerini gördük. Bu konuda da Özalp Toplum Sağlığı Merkezi'ndeki hekimlerimizin konuyu kendilerine dert edindiler Bu da bizi çok mutlu etti.
Okullarda Kamu Hastaneler Birliği ve Aile Sağlığı Merkezi ekipleriyle ciddi bir iş yapmak istediler. Biz gidip bu öğrencilerimizi tespit ederek Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ile irtibata geçtik. Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki göz uzmanlarımızla da görüşerek bir gün belirleyerek görme sıkıntısı olan öğrencilerimizi oraya götürdük.'
Proje Koordinatörü Özalp Toplum Sağlığı Başkanı Dr. Niyazi Aytav ise ev ve okullarda yaptıkları taramalarda sağlık sorunu olan hastaların birçoğunun sağlık merkezlerine gitmediğini belirlediklerini aktardı.
Bu hastaları bir üst basamak sağlık merkezlerine görünmeleri için sevk ettiklerini ancak istedikleri sonucu alamadıklarını dile getiren Aytav, 'Bu nedenle hastalar için ilgili sağlık kuruluşlarından randevuları biz alarak tedavi olmalarını sağlamaya başladık. Projemiz şu an çok iyi durumda ve sürdürmeyi düşünüyoruz.' dedi.

- Öğrenciler memnun

Proje kapsamında Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi İpekyolu hizmet binamızda muayene edilen öğrencilerden lise birinci sınıf öğrencisi Evindar Keskinöz, çocukluğunda kardeşinin attığı demir parçasından gözünün zarar gördüğünü söyledi. Bu nedenle bir süre sıkıntı yaşadığını dile getiren Keskinöz, 'Okulumuzda göz taraması yapıldı. Tarama sonuçlarında gözlerimi doktora göstermem gerektiğini söylediler. Gözümde kayma olduğunu biliyordum ama gidemedim. Gördüğüm için problem olmadığını sanıyordum.' Dedi.
Öğrencilerden Fatih Şeker ise muayene sonucu kendisine gözlük verildiğine işaret ederek 'Eğer bu proje olmasaydı ben gözlerimi muayene ettirmek için doktora gelmezdim çünkü gözümün bozuk olduğunu bilmiyordum.' dedi.
ALT SAYFALAR