Anasayfa » Haberler »
 'sağlıklı anneler, sağlıklı nesiller' projesi kapsamında gebe okulumuz açıldı
'Sağlıklı Anneler, Sağlıklı Nesiller' projesi kapsamında gebe okulumuz açıldı
Tarih : 16.12.2016 13:16:38
Okunma Oranı : 586
Hastanemizde, 'Sağlıklı Anneler, Sağlıklı Nesiller' projesi kapsamında gebe okulu açıldı.

Hastanemiz kadın doğum biriminde açılan okulda, doğuma hazırlık ile doğru nefes alma çalışmaları eğitimi verilecek.

Tıbbi Hizmetler Başkanımız Dr. Şevki Konür, yaptığı açıklamada, bu okulun anne adayları için çok yararlı olacağına dikkat çekti.

 'Bu okulumuz, gebelikle ilgili anneleri bilgilendirmek, gelişebilecek herhangi bir sıkıntıda ve hastalıkta ne yapacağını bilmesi, doğum sonrasında çocuğunu emzirmesi, hem gebelik hem de gebelik sonrası vereceğimiz bilgiler anne adaylarına ışık olacak. Amacımız gebe kadınların daha iyi bir gebelik dönemi geçirmeleri, daha iyi bir doğum ve bebek takibi yaparak sağlıklı bir yol izlemek.

Bölgemizin ve ilimizin doğum oranının yüksek olduğu bilinen bir gerçek
'2015 yılının rakamlarına göre çoğu Van'a ait ve çevre illerden gelen 20 binin üzerinde doğum sayısı var. İlimiz ikinci sağlık merkezi konumunda olduğu için dışarıdan gelen riskli bebeklerin takipleri hastanemizde yapılıyor. Muhtemelen bu sene doğum oranları geçen seneye göre daha fazla olacağı tahmin edilmektedir. Kurumumuzun önem verdiği hususlardan bir tanesi de gebe okuludur. Gebelik süreci her ne kadar fizyolojik bir süreç olsa da birçok patolojik sebebi içinde barındırabiliyor. Bunlarla ilgili gebelerin bilgi sahibi olması gerekiyor.'

Bilinen yanlışları önlemek amacıyla kadınlara eğitim verilecektir. Okulumuzun kadrosunda fizyoterapist, spor hekimi, kadın doğum uzmanı, çocuk uzmanı ve eğitim hemşireleri bulunmaktadır.

Gebe okulumuzda 3 haftalık program kapsamında, haftada 2 gün, 2 saat ücretsiz eğitim verilecektir ve bu amaçla anneler bilinçlendirecektir.
Gebe okulumuzun açılışına Tıbbi Hizmetler Başkanı Dr. Şevki KONÜR, Hastanemiz Yönetici V. Dr. İlhan AYDIN, Başhekim Yardımcısı Neğmetullah ALAN, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Gülşen DAL DALAZ, İdari ve Mali Hizmetler Müdürü Orhan DİLER ve vatandaşlar karıldı. Anne adaylarına verilen kısa eğitim ve İkramlardan sonra program sona erdi.
ALT SAYFALAR