Anasayfa » Haberler »
 Hastanemiz 'de 1-7 nisan kanser haftası etkinliği...
Hastanemiz 'de 1-7 Nisan Kanser Haftası Etkinliği...
Tarih : 06.04.2016 17:04:57
Okunma Oranı : 702
   1-7 Nisan Kanser Haftası Etkinlikleri 1-7 Nisan Kanser Haftası Etkinliklerimiz kapsamında Hastanemiz Başhekimliğimiz ve Halk Sağlığı MüdürlüğütarafındanHastanemizde stant açılarak kanser taramaları konularında hasta ve hasta yakınlarını bilgilendirilip, broşürler dağıtıldı.

   Ardından sigaranın zararları anlatılarak, tütün bağımlılık testi uygulandı. Hastanemiz Yöneticisi Uzm.Dr. Cafer ALHAN konu hakında; kısa bir değerlendirmede bulundu. Dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi olan kanser önlenebilir bir hastalıktır. Kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması, tedavi ve teşhis olanaklarının giderek artması ve yapılacak taramalar ile erken teşhis imkânlarının olması kanserle mücadele için yapılan çalışmaları daha da önemli kılmaktadır. Kansere karşı alınacak önlemlerde temel ilke, kansere sebep olan etkenlerden kaçınılması ve hastalığın erken teşhis edilmesidir. Bu amaçlar doğrultusunda ülkemizde her yıl Nisan ayının ilk haftası “1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası” olarak belirlenmiştir. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 1-7 Nisan Kanser Haftasında vatandaşlarımızı bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturabilmek adına Halk Sağlığı Müdürlüğüyle ortak çalışmalarımız devam etmektedir.

     Kanser konusunda eğitimler, afiş ve broşür dağıtımı, kanser erken teşhis ve eğitim merkezi (KETEM) hakkında bilgilendirme ve yönlendirmeyi de içeren standımızda çalışmalar yapmaktadır. Kanserden korunmada en önemli nokta erken teşhistir. Sigara, dengesiz beslenme, obezite ve kontrolsüz olarak güneş ışınlarına maruziyet kansere neden olan faktörlerin %90'ını oluşturmaktadır. Bu nedenle sigara içilmemesi, doğal ve dengeli beslenme, fazla kiloların verilmesi ve düzenli egzersiz yapılması, güneş ışığından uygun sürelerde yararlanılması kanserden korunmada alınacak temel önlemlerdir. Kanserden korunmak kanser tedavisinden her zaman daha kolay ve daha ucuzdur. Kanserle ilgili bilgilerimizin artması ve erken tanı-tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi ile artık kanserle mücadelede daha güçlüyüz. Buyüzden diyoruz ki: ‘’Kanser önlenebilir bir hastalıktır! Erken teşhis hayat kurtarıcıdır.
ALT SAYFALAR