Anasayfa » Haberler »
 Hiperbarik oksijen tedavi merkezi.
Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi.
Tarih : 04.12.2015 15:59:46
Okunma Oranı : 1299
   
 
  Hastanemiz, Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi, 'hiperbarik oksijen tedavisi' ile hastaları yaşama bağlıyor.
Günümüzde ani işitme ve görme kaybı, kapanmayan kemik yaraları, diyabet, soba ve şofben zehirlenmeleri ile kangren olan uzuvların tedavisinde 'hiperbarik oksijen tedavisinde’’ etkili olmaya devam ediyor.
Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi sorumlusu Dr. Levent Demir, yaptığı açıklamada, Van'da 3 yıl önce uygulamaya başlanan tedavi yöntemiyle bölge illerine hizmet verildiğini, böylece hastaların batıya sevkinin önlediğini söyledi.
Tedavinin basınç odasında, normal atmosferik basınçtan, daha yüksek basınçlarda aralıklı olarak yüzde 100 oksijen alınmasıyla gerçekleştirilmektedir.
   'Özellikle soba zehirlenmelerinde bu yöntem hayat kurtarıcıdır. Bölgemizde sıklıkla rastladığımız bir hastalık. Çok hızlı şekilde hastayı basınç odasına almaktayız. Soba zehirlenmelerinde, özellikle ani görme ve işitme kayıplarında da bu yöntemden olumlu sonuçlar alınmaktadır. Eskiden bu tedaviyi almak için birçok hastamız batıya gidiyordu. Ama artık hastanemizde Van'da bu hizmeti veriyoruz. Hastaların sevkini büyük ölçüde önlemeyi başardık ve bölge illerinden de hasta almaya başladık. Özelikle batıya giden hastaların, bu tedaviyi alması maddi anlamda çok külfetliydi. Ama şu an devletin verdiği imkânlarla ücretsiz şekilde şifa bulmaktadırlar.'
   Bu yöntemle özellikle diyabet ve trafik kazasından kaynaklanan ezilmelerden dolayı, diz altına kadar kesilmesi gereken bacaklar kurtarmaktadır, hastalarımızın Hiperbarik Oksijen Tedavisi sayesinde merkezden yürüyerek çıktığını görmek mutluluk vericidir.
'Oksijen tedavisi çok bilinmeyen bir yöntem'
Özellikle karbonmonoksit zehirlenmelerinde bu yöntemin hayati önem taşımaktadır. Vakaya erken ulaşıp basınç odasına alınan bu tür hastaların büyük ölçüde kurtarabildiği görülmektedir.
ALT SAYFALAR