Anasayfa » Haberler »
 Yanık ünitemiz başarılı tedavilerine devam ediyor.
Yanık Ünitemiz Başarılı Tedavilerine Devam Ediyor.
Tarih : 01.12.2015 12:31:31
Okunma Oranı : 1092
 
   Ordu'da fındıkkabuğu közünün üzerine düşmesi sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan 5 yaşındaki Enes Öz, ambulans uçakla getirildiği Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Merkezimizde sağlığına kavuştu. Anne Öz  'Ailenin bazı ön yargıları vardı. Hastanın nasıl olacağını merak ediyorlardı çünkü kritik bir hastaydı.  Çocuk  kendini toparladıkça onlar da rahatladı' Ordu'da oyun oynarken fındıkkabuğu közünün üzerine düşmesi sonucu vücudunda ileri derecede yanıklar oluşan 5 yaşındaki Ensar Öz, diğer bölgelerdeki yanık merkezlerinde yer olmadığı gerekçesiyle Sağlık Bakanlığı tarafından tahsis edilen ambulans uçakla getirildiği  Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanemiz Yanık Merkezinde tedavi altına alındı. Hastanemizde  yapılan ve 75 gün süren tedavisinin ardından yürümeye başladı. Yanık Merkezi Sorumlusu Dr. Fatma Özcan, Ensar Öz'ün Ordu'dan Van'a getirilmesi ve uygulanan tedavi sürecini anlattı. Öz'ün başına gelen olayın ardından Ordu'dan kendisinin arandığını ve vücudunda yüzde 60 yanık olan bir hasta için uygun merkez arandığının iletildiğini belirten Özcan,  tüm yanık merkezleriyle iletişime girmelerine rağmen yer bulamadıklarını, son olarak bizimle irtibata geçtiklerini söylediler. Ordu'da mevcut şartlar altında bakımının mümkün olmadığını, son çare olarak Van'ı aradıklarını ilettiler.
 
    Fotoğraflarda her iki bacaktan kalçasına kadar, elleri omuzlarına kadar ve sırtının yarısı üçüncü derece yanıklar içindeydi. Parmak uçlarına giden damarların rahatlatılması için yapılması gereken işlemlere ihtiyaç vardı. O işlemin orada yapılamayacağını, hastanın kalmasının hayatı açısından risk teşkil ettiğini söylediler Hasta yakınları 'Çaresiziz yardım edin' dediler, bende hastayı kabul edip gerekli yardımı yapabileceğimizi söyledim 'Genel durumu çok kötüydü. Hemen ameliyata aldık, sıvı tedavisini uyguladık ve ertesi gün bilinci açıldı. Aile sonradan geldiği için bazı ön yargıları vardı. Hastanın nasıl olacağını merak ediyorlardı, çünkü kritik bir hastaydı.
 
    Çocuk kendini toparladıkça onlar da rahatladı. Ben onlara içlerinin rahat olması için sevk önerdim. Kabul etmediler ve kalmak istediler. 75 gündür bizde ve çok sayıda ameliyat geçirdi, açık olan alanlar kapatıldı. Ailesi yanında olduğu için tedaviye daha çabuk cevap verdi. Aile şefkati  bu tür hastalarda çok önemli. Bilinci kapalı olan hastamız şu an konuşuyor, yürüyor, en önemlisi ayaklarının üstüne basabiliyor. Yakında çok mutlu olacak, evine, ailesine kavuşacak.'- Ailesi çok mutlu Oğlunun sağlığına kavuşmasından duyduğu mutluluğu dile getiren anne Olcay Öz, 'Buraya gelirken farklı düşünceler vardı aklımızda. Ancak bizimle çok ilgilenildi, oğlum tedavi edildi.
 
    Allah bir daha böyle bir şey göstermesin ama olursa yine Van'ı ve Hastanenizi seçerim. Yer olmasa bile kapıda tedavi olmaya razıyım dedi. Hastanemiz Yönetici Başhekimi Cafer ALHAN’ da merkezin 14 yatakla bölgeye hitap ettiğini belirterek, yüzde 50-60 yanık vakalarını dahi tedavi edebilecek donanıma sahip olduklarını söyledi.
 
ALT SAYFALAR