Anasayfa » Haberler »
 29 eylül dünya kalp günü...
29 Eylül Dünya Kalp Günü...
Tarih : 30.09.2015 12:15:20
Okunma Oranı : 662

 
   Tüm dünyada ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer alan Kalp ve Damar Hastalıklarını önlemek; risk faktörlerini kontrol altına almak ve kamuoyunun dikkatini bu önemli sağlık sorununa çekmek amacıyla 2000 yılından bu yana her yıl, Eylül ayının son haftasında gerçekleştirilmektedir.

   Uzmanlarımızdan aldığımız bilgilere dayanarak  her yıl dünyada yaşanan ölümlerin %6'sı hareketsizlikten kaynaklanmaktadır. Obezite, diyabet ve fiziksel aktivite yetersizliği gibi risk faktörlerinin çocukluk çağında görülmeleri, erişkinlikte kalp hastalığı gelişme riskini büyük oranda artırmaktadır. Haftada beş kez 30 dakika süreyle yapılan orta zorlukta aktiviteler, kalp hastalığı ve inme riskini azaltır.
   Kalp ve Damar Sağlığı, genetik özelliklerin yanı sıra beslenme ve yaşam tarzı ile doğrudan ilgilidir. Kalp ve Damar Sağlığını olumsuz etkileyen başlıca unsurlar; sağlıksız beslenme, şişmanlık, alkol, sigara, hava kirliliği, hareketsiz bir yaşam ve strestir.
Kalp ve Damar Sağlığı rahatsızlıklarıyla mücadele edebilmenin tek yolu bilinçli toplum ve bilinçli bireylerdir….. Bu itibarla tüm hastalarımıza acil şifalar dileriz.
 
                                                                                                           Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yönetimi
ALT SAYFALAR