Anasayfa » Haberler »
 Yeni açılan birimlerimizle hizmet ağımız genişliyor
Yeni Açılan Birimlerimizle Hizmet Ağımız Genişliyor
Tarih : 20.08.2015 13:07:04
Okunma Oranı : 2307
    Van Bölge ve Araştırma Hastanemiz bünyesinde yeni kurulan ünite ve tedavi merkezleri, düzenlenen törenle vatandaşlarımızın hizmetine açıldı.
Hastanemiz bünyesinde yeni kurulan Endoskopik Retrograt Kolanjiopankreatografi (ERCP), Bronkoskopi, (ESWL) taş kırma ünitesi ile kanser hastaları için hazırlanan 15 yataklı Palyatif Tedavi Merkezi'nin açılışı, Vali İbrahim TAŞYAPAN, Van İli Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Özcan ÖKTEM, İl Sağlık Müdürü Yakup İMREN veAK Parti İl Başkanı Zahir SOĞANDA tarafından yapıldı. Hastanemiz Yönetici Başhekimi Uzman Dr. Cafer ALHAN, açılan yeni birimleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.
BAŞKA İLLERE GİTMEYECEKLER
 
   Sayın ALHAN, safra kesesindeki problemlerle ilgili işlem ve tedavilerin ünitedeki yeni cihazla yaptıklarını söyledi. Bu hastalıkları bulunan hastaların daha önceleri Diyarbakır veya Erzurum'a göndermek zorunda kaldıklarını, yaklaşık 3 aydır hizmet vermeye başladıklarını ve artık hastaları il dışına göndermemeye başladıklarını belirtti:
'Burada iki uzmanımız görev yapmakta. İkincisi ise Bronkoskopi Ünitemiz. Burada da yine endoskopiye benzer bir sistemle soluk borusundan akciğere, hava yollarına ve akciğerin diğer alanlarında hem tanı hem tedavi amacıyla müdahale edebiliyoruz. Bu da özellikli bir hizmet. Bu ünitemiz de yine iki aydır hizmet veriyor. Bunun dışında hizmet vermeye başlayan taş kırma ünitemizde, bölgemizde daha önce olmayan bir üniteydi. Bu ünite ultrasonik sistemle çalışıp ses dalgalarıyla böbrek ve böbrek yollarında bulunan taşları ufalamaya yarıyor. Palyatif Tedavi Merkezi ise henüz Türkiye'de yeni kurulan birimlerden biri. Palyatif tedavide özelde kanser hastalarını, genelde tedavisi zor olan,  şiddetli ağrıların eşlik ettiği rahatsızlıkları bulunan hastaların aldığı bir hizmet. Bu merkezle, evde rahatsızlıklarıyla hastaları ağrılarıyla başa baş bırakmamayı, buradaki merkezde hem ağırlarını dindirme, hem beslenmelerini sağlama, hem de hasta yakınlarına bu konuda eğitimler vermeyi amaçlıyoruz.'

   Yapılan konuşmaların ardından Vali TAŞYAPAN ve beraberindekiler, ERCP ünitesinin açılışını yaparak, Bronkoskopi ve taş kırma ünitesini gezip vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulundu.
ALT SAYFALAR