Anasayfa » Haberler »
 Kanser haftası mesajı…
Kanser Haftası Mesajı…
Tarih : 01.04.2015 16:41:15
Okunma Oranı : 873
 

 Kanserin dünyada ve Türkiye 'de sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada yer alan önemli bir toplum sağlığı problemidir.
 
   Kanserden korunmanın büyük önem arz ettiği ifade edilen Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yönetici Başhekimi Uzm. Dr. Cafer ALHAN, şunlar kaydedildi:
'Ülkemizde yılda yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konulmaktadır.
     
    Kanserli olguların yaklaşık üçte ikisi erkeklerde görülmekte, bölge veya şehirlerimiz arasında kanser görülme sıklığı açısından önemli farklılıklar bulunmamaktadır. Ülkemizdeki kanser vakalarının önemli bir kısmı sigara ve obezite ile  ilişkilidir.
 
     Kanser tedavisi olabilen bir hastalıktır. Doğru korunma stratejileri ile kanser vakalarının üçte biri önlenebilir. Kanser oluşumunda etkisi olan kötü beslenme, tütün ve alkol kullanımı ile güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi çevresel etkenlerin kontrol altına alınması kanser görülme sıklığını azaltacaktır.
      Halkın bilinçlendirilmesi ve kanser vakalarının erken evrelerde yakalanmasına yönelik tarama programları uygulayan kanser erken teşhis, tarama ve Eğitim merkezlerinin kanserle mücadele de rolleri oldukça önemlidir.'
 
                                                                                                                                                                   Hastane Yönetici Başhekim
                                                                                                                                                                       Uzm. Dr. Cafer ALHAN
ALT SAYFALAR