Anasayfa » Haberler »
 Hastanemiz bölgede kalp hastalarının umudu oldu…
Hastanemiz Bölgede Kalp Hastalarının Umudu Oldu…
Tarih : 04.02.2015 13:34:44
Okunma Oranı : 1599
 
   Hastanemiz Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Yüksel KAYA, son 6 ayda 300'e yakın başarılı kalp ameliyatı yaptı.

   Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Yüksel KAYA, yaptığı başarılı kalp operasyonlarıyla bölgedeki hastaların umudu oldu. Hastanemiz bünyesinde son 6 ay içerisinde 40'ı ileri girişim olmak üzere 300'e yakın kalp hastasının ameliyatı yapıldı. Kardiyoloji kliniği olarak, ileri girişim uygulanan 40 hastadan 31'nin doğuştan kalbinin delik olduğunu ve Diğer ameliyatlarda, kalp kapağı, trafik kazasına bağlı aort damar yırtılması ve şah damar tıkanıklığına bağlı felçli bir hasta bulunduğu kliniğimiz tarafından tespit edildi. bu ameliyatların hepsini de kateter laboratuarında, anjiyo yöntemiyle kasıktan girilerek, lokal anesteziyle yapıldı. Operasyonlarda hiç genel anestezi kullanmadı.

    Hastalarımızın hepsi ortalama bir gece hastanemizde kaldı ve herhangi bir komplikasyon gelişmedi. Bu hastaları bu şekilde tedavi edemeseydik, açık kalp ameliyatıyla tedavi etmek zorunda kalacaktık. Açık kalp ameliyatı ise uzun süren yoğum bakım ve servis yatışları gerektirmenin yanı sıra ameliyata bağlı gelişen ağrılar, kozmetik sorunlar, iş-güç kaybı ve bir sürü risk taşımaktadır. Kardiyoloji kliniğimizin Kullandığı bu yeni yöntemle hastaya genel anestezi verilmemekte.

     Hastalarımıza Lokal anesteziyle konuşarak, herhangi bir kesik izine mahal vermeden, kasık damarından girerek başarılı bir şekilde tedavi etmekteyiz. Van Bölge Eğitim Ve Araştırma Hastanesi olarak 'Kalp hastalıkları tedavisinde ileri girişim dönemine başladık' önceki yıllarda Van'da rutin kardiyoloji girişimlerinin yanında ileri girişimlerin yapılamamaktaydı, 'Doğuştan kalbi delik hastalara anjiyo yöntemiyle kapama işlemi, elektro fizyoloji, kalp pili, asd ve kalp kapak hastalarına balon işlemi gibi işlemler daha önceki yıllarda yapılmamaktaydı ama son yıllarda gerek hastane yönetiminin tanıdığı imkânlar, gerekse klinik olarak gayretiyle bu tür hastaları da rutin ve başarılı bir şekilde tedavi etmekteyiz. Artık bu türdeki hastalarımızın il dışındaki hastanelere gitmesine gerek kalmadı.
ALT SAYFALAR