Anasayfa » Haberler »
 Hastanemizde kahvaltı hazırlama (vakum paketleme tekniği.)
Hastanemizde Kahvaltı Hazırlama (Vakum Paketleme Tekniği.)
Tarih : 18.09.2014 15:56:10
Okunma Oranı : 1557
   Kurumumuzda yemekhane hizmetlerinin bir basamağı da kahvaltı hizmetidir ve hastanemiz mutfak birimi günlük ortalama 1000-1200 kişiye kahvaltı hizmeti vermektedir.

    Yaptığımız bu hizmetle yemekhane işlerinin kısım kısım ve daha özel olması sağlanmıştır. Örneğin bir diyet yemeği bölümü, tatlı hazırlama bölümü gibi birde kahvaltı hazırlama bölümünün olmasını istedik ve çalışmalarımızı bu yönde yaptık. Bu sayede kahvaltının hazırlanması ve vakumlanması özel bir alanda hijyen kuralları göz önüne alınarak yapılmakta ve bireylere aynı ölçüler ve aynı standartlara sahip kahvaltı ulaştırılmaktadır. Bu standartlar sayesinde beşeri faktörlerden kaynaklanan her türlü yanlış davranış ortadan kaldırılmış olmaktadır.

    Daha önce yapılan kahvaltı hizmetinin oluşturduğu memnuniyetsizlik ve eksiklikler bizi vakum paketleme tekniğine yöneltmiştir.
Vakum paketleme tekniği ile amacımız hastanemizde yatmakta olan farklı profildeki hastalarımıza ve çalışan personelimize daha sağlıklı ve hijyen kurallarına göre hazırlanmış bir kahvaltı hizmeti sunmaktır.

   Vakum paketleme tekniği ile vakum torbasının içine konulan ürünler hiç hava almayacak şekilde ve içindeki havanın % 100 çekilmesi ve paketlenmesi ile olur. Bu teknik ile ürünler uzun süre tazeliklerini koruyabilmekte ve herhangi bir bozulma ve bulaşma durumu söz konusu olmadan saklanabilmektedir.

   Kahvaltı hazırlama alanında kullanılan malzemeler; kahvaltılık ürünler, paslanmaz Cr-Ni tezgâhlar, vakum torbası, köpük tabak ve bir adet vakum paketleme makinesidir.

   Vakum paketlemede kullanılan vakum torbaları 160 mikron kalınlığında, oksijen geçirgenliği sıfıra yakın ve gıda ile temas etmesinde herhangi bir sakıncası olmayan özel üretim bir poşet türüdür. 
ALT SAYFALAR