Anasayfa » Haberler »
 Kardiyoloji ve kalp damar cerrahi birimlerimizin başarısı
Kardiyoloji Ve Kalp Damar Cerrahi Birimlerimizin Başarısı
Tarih : 05.09.2014 14:07:47
Okunma Oranı : 2476

 
DÜNYADA İLKLERDEN BİRİ OLARAK KABUL EDİLEN VE BÖLGEDEDE İLK KEZ YAPILAN BİR YÖNTEMLE GENÇ HASTAMIZ SAĞLIĞINA KAVUŞTU
      Turan Aydan adlı hastanın 10 gün önce 112 Acil Servis tarafından kendilerine bildirildiğini belirten Van bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji uzmanı Doç. Dr. Yüksel Kaya, Ağrı’da geçirdiği trafik kazası nedeniyle hastanın bütün vücuda temiz kanı taşıyan büyük atardamarında yırtık oluştuğunu söyledi. “Hastanemizde Kalp Damar Cerrahisi doktoru tarafından kabul edilen hastanın çekilen filmlerinde yırtık olduğunu tespit ettik. Mutlaka tedavi edilmesi gerekiyordu. Yüzde 90 ile yüzde100 ölümle sonuçlanabilecek bir hastalıktı. Bizde açık kalp ameliyatı yerine (kapalı) endovasküler yöntemle tedaviye karar verdik. Hastaya dikişsiz narkozsuz bir şekilde anjiyo laboratuarında kasık damarından girerek grevsent koyduk. Üç gün sonra taburcu haline gelen hastanın sağlığı şu anda gayet iyi” dedi.
      Günümüzde yüzde 60-70 ‘lere varan ölüm riski nedeniyle hastayı ameliyat etmediklerini ifade eden Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi uzmanı Op. Dr. Hulusi Helvacı ise, “Ameliyat, teknik olarak basit olmakla birlikte büyük riski olan bir ameliyattı. Yüzde 60- 70’lere varan bir ölüm riski olmasından dolayı dünyada da yaygınlaşan son teknolojiyi kullanma imkânı elde ettik. Yırtık olan balonlaşmış damarın içine suni taze damar koymamız gerekiyordu. Bu kapsamda sağdaki kasığı açarak onun üzerine geçirdiğimiz aletlerle sol kola giden ana damarın altına yerleştirdik. Bu şekilde kanama, balonlaşma tamamen kapandı. Hastanın çok ileri düzeyde olan ağrıları da geçti ” ifadelerini kullandı.
      Tedavi sonrasında hastanın durumunun iyi olduğunu dile getiren Helvacı, “Hastanın  leğen kemiklerindeki kırıklar, biraz uzun süreli tedavi gerektiriyor. Onu da memleketine giderek takip ve tedavilerini yapacaktır” diye konuştu.
Hastaya yapılan müdahalenin bölgede ilk olduğunu belirten Kalp Damar Cerrahisi uzmanı Op. Dr. Yasin Melek de, “Hastaya yapılan müdahalenin Van bölgesinde ilk olması itibariyle bundan mutluluk duyuyoruz. Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak daha güzel şeyler yapacağımızı düşünüyorum. İnşallah bölgemize iyi hizmetler verebileceğiz” dedi.
ALT SAYFALAR