Anasayfa » Haberler »
 Alkol ve madde bağımlılığı tedavi ve araştırma merkezi ile çocuk izlem merkezi’nin açılışı…
Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Ve Araştırma Merkezi İle Çocuk İzlem Merkezi’nin Açılışı…
Tarih : 21.04.2014 09:28:19
Okunma Oranı : 7687
  Günümüzde bağımlılık ile mücadele de en önemli adımlardan birisi bağımlılık tedavi birimlerinin oluşturulmasıdır. Van Kamu Hastaneleri Birliği tarafından planlanan Van ve bölge halkımıza hizmet edecek olan AMATEM merkezimizin 18.04.2014 günü saat 14.00’da Van Valimizin ve Milletvekillerimizin katılımıyla açılışı yapıldı.

  Alkol ve madde bağımlılığı yüzyılımızın en önemli ve ciddi sorunlarından biridir. Biyo-Psiko-Sosyal bir hastalık olan madde bağımlılığı ile mücadelede son derece etkili olan AMATEM’lerde hizmet veren sağlık personeli Sağlık Bakanlığının sertifikalı eğitim programına tabi tutulmaktadır.

  Ülkemiz toplam 25 AMATEM Merkezinde 673 yatak kapasitesiyle çağımızın bu büyük problemiyle mücadele etmektedir. Van AMATEM’de bünyesinde barındırdığı 1 Psikiyatri Uzmanı, 1 Psikolog, 1 Sosyal Çalışmacı ve 7 Hemşire ile 12 yatak kapasitesiyle bu mücadeleye hem ilimizde hem de bölgeye hizmet vermeye başlayacaktır.
Amacımız, bağımlı insanlarımızın tekrar eski sağlıklarına kavuşmaları ve toplum içinde üretici bireyler olarak yeniden dönebilmeleridir.

  2010 yılında Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan ÇİM (çocuk izlem merkezi) cinsel istismara uğrayan ya da uğradığından kuşkulanılan çocukların ilk başvuru merkezidir. Önceden bu çocukların ifadesi polis merkezinde alınıyordu. Çocuk, muayene için hastaneye ve adli tıpa götürülüyordu. Hukuki süreçte de mahkeme tekrar mağdur çocuğu çağırabiliyordu. Çim’lerin bulunduğu illerde çocuğun beyanı artık bu merkezlerde, alanında uzman bir personel tarafından aynalı bir odada alınmaktadır. Buradaki amaç, mağdur çocuğu tekrar yıpratmamaktır. Mağdur çocuklar bu merkezlere çoğunlukla emniyet kanalıyla getirilmekte yada aile direkt başvurabilmektedir.

   ÇİM’ de çalışan alanında uzman bu ekipte farklı mesleklerden cinsel istismar konusunda eğitim almış uzmanlar bulunmaktadır. ÇİM’ de sorumlu hekim ve konsültan hekimler, adli tıp uzmanı, çocuk psikiyatrisi, gerekirse kadın doğum uzmanı, çocuk cerrahı, psikologlar, psikolojik danışman, çocuk gelişimci, sosyal hizmet uzmanı ve hemşire görev yapmaktadır.
Türkiye’de 15 ilde ÇİM bulunmaktadır. Biz de Van Bölge Eğitim Araştırma hastanesi Yönetimi olarak bünyemizde 16. ÇİM’İ açmış bulunmaktayız.
ALT SAYFALAR