Anasayfa » Haberler »
 1-7 nisan kanser haftası…
1-7 Nisan Kanser Haftası…
Tarih : 03.04.2014 15:34:38
Okunma Oranı : 901

Kanser, dünyada ve ülkemizdeki ölüm nedenleri arasında halen ilk sıralarda yer almakta olan, erken teşhis ile önlenebilen bir hastalıktır. Görülme sıklığının giderek artması nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kanser hakkında bilgi düzeyini artırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla  1-7 Nisan Kanser Haftası’ olarak ilan edilmiştir.
 
Kanserin belirtilerini bilmek hastalığın erken teşhisi açısından önemlidir. Kanserin belirtileri organlara göre değişmekle beraber şöyle özetlenebilir; açıklanamayan kilo kaybı, halsizlik, memede veya vücutta hissedilen kitleler, dışkılama veya idrar yapma alışkanlığında değişiklik, olağan dışı kanama, ben ve siğillerdeki değişiklikler gibi belirtilerdir. Ülkemizde kanser nedenli ölümlerinin başında erkeklerde akciğer kanseri, kadınlarda ise meme kanseri gelmektedir.

 Kanserden korunma, kanserin tedavisinden daha önemli bir husustur. Kanserlerin yüzde 30-40’ının potansiyel olarak önlenebilirliği söz konusudur. Tütün kullanımı, aşırı alkol tüketimi, güneşe fazla maruz kalma ve obezite, kanserler için risk faktörleridir. Dengeli beslenme, düzenli fiziksel aktivite ve enfeksiyonlardan korunma gibi sağlıklı yaşam davranışlarının benimsenmesi ile kansere yakalanma riski önemli ölçüde azaltılabilmektedir. Kanser,  kişinin hayat kalitesini düşüren, işgücü kaybına uğratan aynı zamanda teşhis ve tedavi maliyeti yüksek olan bir hastalıktır.” Bu sebeple Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yönetimi olarak, tüm kanser hastalarına acil şifalar dileyerek, sağlıklı ve duyarlı bir hayat temenni ederiz.
 
    Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yönetimi
ALT SAYFALAR