Anasayfa » Haberler »
 Hastanemizde kurulan obezite (şişmanlık) polikliniği hizmete açıldı…
Hastanemizde Kurulan Obezite (Şişmanlık) Polikliniği Hizmete Açıldı…
Tarih : 12.03.2014 11:29:07
Okunma Oranı : 2384

BARİATRİK CERRAHİ (OBEZİTE CERRAHİSİ)
Şişmanlık sorununu yenmek ve hastanın zayıflamasını, zayıfladıktan sonrada o kiloda kalmasını sağlayan ameliyatlara “ Bariatrik Cerrahi” denir. Aşırı şişmanlığın kalıcı tedavisinde günümüzde kabul gören en etkili yöntem bu ameliyatlardır. Bu ameliyatlar ile hastanın 40 - 100 kilo vermesi sağlanır ve yeniden kilo alımının önüne geçilir. Şişman kişilerde sıklıkla görülen şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, eklem problemleri ve daha kırka yakın hastalıkta düzelme görülür. Yapılan çalışmalarda Bariatrik Cerrahi'nin başarı oranının % 75-80 arasında olduğu saptanmıştır.
Bariatrik Cerrahinin amacı, hastanın zayıflaması, sağlıklı ve kaliteli  yaşam sürmesidir
Hangi Hastalar Ameliyat Edilir?
  • Vücut kitle indeksi 40'ın üstünde olan hastalar
  • VKİ 35-40 arasında olup ek hastalığı olan hastalar
  • Tıbbi yöntemler ile zayıflaması mümkün olmayanlar
  • 15-70 yaş arasında ve en az 3 yıllık obezite sorunu olanlar
  • Alkol ve ilaç bağımlısı olmayanlar

Neden Obezite Cerrahisi?

Bugüne dek yapılan tüm çalışmalarda kanıtlanmıştır ki, morbid obezitenin ilaç, diyet veya psikososyal terapilerle kesin ve kalıcı olarak tedavi edilmesi neredeyse olanaksızdır. Kaldı ki, yapılan ve başarısız olan diyet, akupunktur, ilaç vs. denemeleri hem kişinin psikolojik durumunu bozmakta, hem de 'Yo-yo etkisi' denen bir etki ile kaybedilen kiloların her seferinde fazlasıyla alınmasına ve metabolizmanın giderek bozulmasına yol açmaktadır
İşte bu nedenle, alınan gıda miktarını kısıtlamak (restriktif cerrahi) veya emilimini azaltmak (malabsorbtif cerrahi) üzere çeşitli cerrahi teknikler geliştirilmiştir. Bariatrik cerrahi, ya da obezite cerrahisi denilen bu branş, genel cerrahinin son yıllarda laparoskopiden sonra yaptığı en büyük atılım ve gelişmelere sahne olmaktadır.
Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar
Bariatrik cerrahi ameliyatı sonrasında kendinizi bir şeyleri kaybetmiş olarak hissedebilirsiniz. Yiyeceklerin hayatınızın ne kadar merkezinde olduğunu fark edersiniz. Zamanınızın büyük bir çoğunluğunun yemeği planlamak, hazırlamak, yemeği düşünmeye harcadığınızı anlarsınız. Geçmişte zaman zaman yemek sizi rahatlatmış, günün yorgunluğunu almış, bazen de bir ödül olmuştur.  Yemek sosyal hayatınızın bir parçasıdır. Şimdi ise eskisi kadar yiyemediğiniz için iş arkadaşlarınızla öğle yemeğine çıkarken bile düşünmektesinizdir.
Böyle zamanlarda bariatrik cerrahi sizin için bir pişmanlık olabilir. Yiyeceğin eskisi gibi hayatınızda olmamasından kaynaklı olarak, geçirdiğiniz ameliyatın iyi bir seçim olup olmadığını sorguluyor olabilirsiniz.
Yiyeceğin böylesine hayatınızı kaplamış olması durumunda alkol, uyuşturucu, kumar veya aşırı alışveriş bariatrik ameliyat sonrasında görülmesi olası bağımlılıklardır. Bunlar yiyeceklerin yerine geçerler ve bağımlılık devam etmesine rağmen çeşidi değişir. Bu nedenle dikkatli olup, böyle bir eğilim sezdiğinizde hemen yardım almalısınız.
Ayrıca kendinize eğlenceli sosyal aktiviteler bulmalısınız. İş arkadaşlarınızla yemek yerine onları kısa öğlen yürüyüşlerine davet edebilirsiniz. Boş zamanlarınızı mutlaka keyifli ama sağlıklı alışkanlıklarla doldurmalısınız.
Bu konuda yardıma ihtiyacı olan veya bu konu ile ilgili soruları olan herkesi hastanemize bekliyoruz. Biz bölge eğitim ve araştırma hastanesi olarak tüm halkımız tedavi olmaya davet ediyoruz.
Sloganımız Van’da şişman hasta kalmayacak….
ALT SAYFALAR