Anasayfa » Haberler »
 Kamu hastaneler birliği van genel sekreterliği basın toplantısı yaptı…
Kamu Hastaneler Birliği Van Genel Sekreterliği Basın Toplantısı Yaptı…
Tarih : 16.01.2014 12:02:55
Okunma Oranı : 1956
Kamu Hastaneler Birliği Van İl Genel Sekreterliği,  Hastanemiz Kadın Doğum Birimi toplantı salonunda basın toplantısı düzenledi.
    Toplantıda değinilen konular kısaca:
    663 sayılı KHK’dan sonra 2 Kasım 2012 de ülke genelinde kamu hastane birlikleri kurulmuştur. Van Genel Sekreterliğimiz de bu kapsamda kurularak bir yılını tamamlamıştır. Geçirdiğimiz bir yıl içinde yaptığımız hizmetleri sizlere kısaca özetlemeye çalışacağız.
1. Bölge Eğitim Araştırma hastanesine bağlı Kadın Doğum ek binasını hizmete açtık. Kadın doğum yatak sayımızı 70’ten 115’e çıkardık, 3 yataklı erişkin yoğun bakım ünitesini açtık. Yeni doğan yoğun bakım yatak sayımızı 15 ten 34’e çıkardık. Ayrıca yeni doğan anne oteli ve misafir anne otelimizi hizmete açtık.
2. Bölge hastanemize 2. Tomografi cihazını kurduk, 6 adet yeni röntgen cihazları alarak daha önce hizmet alımı yoluyla sunulan hizmeti kendimiz vermeye başladık.
3. Hastanemizde bölgenin diğer illerinde yapılmayan birçok özellikli ameliyatlar ( çocuk KVC ameliyatları, mide küçültme ameliyatları, kanser cerrahisi, kapalı göğüs ameliyatları gibi.) yapılmaya başlandı.  Zihinsel engelli hastalarımız için dolgu ve tedavinin yapıldığı diş ameliyathanesi açıldı. Son yapılan ameliyatlarla ulusal basında yer aldık.
4.  Yine bölgede ilk Hiperbarik  Oksijen Tedavi  ünitesi açıldı. Nükleer tıp ünitesi kuruldu. Yeni SFT, Bera( işitme testi), Odiometri, endoskopi, EMG üniteleri açıldı. Evde bakım hizmetleri kapsamında hizmet verdiğimiz hasta sayımızı ve kalitemizi arttırdık. Eksikleri olan ilçelerimizin ihtiyaçlarını tamamladık.
5. Hastanemiz çalışanlarının çocukları için kreş ve eğitim sınıflarını açtık, ayrıca okuyan hastane projesi kapsamında hasta ve yakınlarının faydalandığı bir kütüphane açıldı.
6. Çocuk istismarını önlemeye yönelik Çocuk İzlem Merkezi(ÇİM) ve madde bağımlılarının tedavi edileceği AMATEM açma çalışmalarımız hızla devam ediyor. Ocak sonu itibari ile hizmete açılması planlanmaktadır.Ayrıca yeni açtığımız kapalı psikiyatri servisimiz ise hizmete devam etmektedir.
7. İpek yolu devlet hastanesi dış ve iç tadilatları yapılarak çocuk hastanesine dönüştürüldü. Böylelikle çocuk yatak sayısı 80 den 150 çıkarıldı. 8 yeni poliklinik kazandırıldı. 18 yataklı çocuk yoğun bakım ünitesi açıldı. Ayrıca İpek yolu devlet hastanesi bahçesinde daha önce hizmet alımı yoluyla sunulan Fizik tedavi hizmetleri yine kendi personellerimiz tarafından verilmeye başlandı. Hasta taşıma araçları kiralanarak ulaşım zorluğu çeken hastalarımıza hizmet verilmeye başlandı. Çocuk oyun parkı yapıldı. Otopark alanı genişletildi ve düzenlendi.
8. Erciş Devlet hastanemizin bahçesine prefabrik olarak 850 m 2 yeni acil ve ek poliklinik binası yaptırdık. Poliklinik sayılarımızı arttırdık. Ayrıca 200 yataklı hastanemizin yapımı devam etmektedir.
9. Çaldıran ilçemizde 4 yataklı diyaliz ünitesi açtık, Bahçesaray ilçemiz için 3 yataklı diyaliz ünitesi açma çalışmalarımız devam ediyor.
10. Gevaş devlet hastanemize ameliyathane ve 4 yataklı yoğun bakım ünitesi açtık. Ayrıca Muradiye ve Özalp hastanelerimizin inşaatları hızla devam etmektedir. Sağlıklı ve mutlu nice yıllar dileğiyle saygıdeğer halkımıza ve hastalarımıza duyurulur.
                                      Van Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri   Yrd.Doç.Dr. Vural POLAT
ALT SAYFALAR