Anasayfa » Haberler »
 Van altı nokta körler derneği ziyareti …
Van Altı Nokta Körler Derneği Ziyareti …
Tarih : 31.12.2013 12:04:03
Okunma Oranı : 1480
Van Altı Nokta Körler Derneği Şube Başkanı Şehabettin KAYHAN ve dernek üyeleri, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yönetimini ziyaret etti.

     Ziyarette dernek çalışmaları hakkında bilgi veren, Van Altı Nokta Körler Derneği Şube Başkanı Şehabettin KAYHAN :  “Altı Nokta, körler okullarında kullanılan Brelle alfabesinin sembolüdür. Derneğimiz ismini Altı nokta’dan almaktadır. Derneğimizin kuruluş amacı 18 yaş ve üzeri görme engellilerin eğitimi, sosyal hayata uyumu ve rehabilitesini amaçlamaktadır.

    Üyelerimizi dışarıdan okul bitirmeye ve derneğimizde düzenlenen İŞKUR destekli meslek edindirme kurslarına yönlendirmekteyiz. Kurslarımızdan örnek vermem gerekirse, masörlük, bilgisayar eğitmenliği, çağrı merkezi, santral operatörlüğü ve benzeri kurslar görme engellilerin rahatlıkla yapabilecekleri işlerdir. Bu kursların sayesinde çok sayıda engelli arkadaşımızı iş sahibi yaptık. Başta Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmak üzere birçok kurumda istihdam ediliyor. Bizler dernek çalışmalarımızı başta eğitim olmak üzere her alanda sürdürmeye çalışıyoruz.” dedi.

    Engellilere yönelik çok ciddi sosyal haklar verilmiştir. Engelli vatandaşlarımıza evde bakım ücreti gibi birçok haklar sağlandı. Van’da da bu sayı on binlere yaklaşmıştır. Engellilerimizin bakımı için her ay bu vatandaşlarımıza düzenli ödeme yapılmaktadır. Dolayısı ile devlet engelli vatandaşlarımıza ekonomik ve sosyal hak imkânını kanunlarla ortaya koyuyor ve uyguluyor. Sizlere olan desteğimiz her zaman devam edecektir.” diye konuştu.

    Ziyaret esnasında,  Hastanemiz Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Behram ÇELİK ve Hastane Müdür Yardımcısı Levent SONĞUR da hazır bulunurken Van Altı Nokta Körler Derneği,  Engelli Vatandaşlara Hastanemiz tarafından yapılan üstün hizmetlerden dolayı, Van Altı Nokta Körler Derneği Şube Başkanı Şehabettin KAYHAN tarafından plaket verildi.
ALT SAYFALAR