Anasayfa » Haberler »
 Hastanemizde başarılı bir operasyon daha yapıldı…
Hastanemizde Başarılı Bir Operasyon Daha Yapıldı…
Tarih : 31.12.2013 10:18:32
Okunma Oranı : 3309
Yaklaşık 15 gün önce, sağ bacak diz altında soğukluk ve solukluk şikayeti ile hastanemize başvuran 78 yaşındaki Reşit Aras, Op. Dr.Musrafa ETLİ tarafından kalp damar cerrahisi servisine yatırılarak acil koroner ve peri ferik anjiyografisi yapıldı. Yapılan anjiyografi sonucunda kalp damarlarından birinin tıkalı, karın bölgesindeki aort damarında yaklaşık 6,5 cm büyüklüğünde balonlaşma olduğu, sağ diz altından itibaren de pıhtı nedeniyle bacak damarının tıkalı olduğu anlaşıldı.
 
       Hastanın öncelikle kalp damarının açılmasına karar verilerek kalp damarı kardiyoloji uzmanı Dr. Aydın Rodi TOSUN tarafından ilaç kaplı stant takıldı ve kalbindeki problem giderildi.
Daha sonra karın içindeki balonlaşma ve bacak damarındaki tıkanıklığı gidermek amacıyla
Op. Dr.Mustafa ETLİ ve Op. Dr.Özgür GÜRSU tarafından son yıllarda ülkemizde açık ameliyat yerine yeni uygulanmaya başlayan kasıklardan girilerek karın damarındaki balonlaşmayı tamir için kullanılan endovaskular aort onarımı  yaklaşık bir saat içinde hasta bayıltılmadan lokal anestezi ile tamir edildi. Daha sonra aynı seansta tıkalı olan bacağa embelektomi yapılarak tıkalı bacakta açıldı.
 
       Normal koşullarda 78 yaşındaki hastamıza açık ameliyat yapmış olsaydık ameliyat 7-8 saat sürecek ve ameliyat riski çok artacaktı. Bu yeni teknik sayesinde operasyon bir saat gibi kısa bir sürede tamamlanarak hasta aynı gün içinde servise alındı normal hayatına hızlı bir şekilde dönmüş oldu. Son yıllarda Van  Bölge Eğitim Araştırma Hastanesinde Kalp Damar Cerrahisi Tarafından hastalara uygulanan bu yeni teknıkler sayesinde operasyon riskini azaltarak hastaların da hızlı bir şekilde günlük hayata dönmesi sağlanıyor. Bu tarz operasyonlar eskiden Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde yapılırken bugün artık Hastanemiz kalp damar cerrahisinde çok sayıda ameliyat başarı ile yapılmaktadır
ALT SAYFALAR